ŽMOLKOVÁNÍ (PILLING): proč se to děje a jak tomu předejít

Už se vám někdy stalo, že jste dokončili péči o pleť, začali jste si nanášet podkladovou bázi nebo make-up a najednou jste si všimli, že se tyto produkty na vaší pleti mění ve spoustu malých kuliček? To je pilling. Může to být nepříjemné a frustrující. Proč k tomu dochází? A jak se toho zbavit? To se dočtete v tomto článku.
CO JE TO ŽMOLKOVÁNÍ (PILLING)?
Žmolkování neboli pilling je častěji spojováno se svetry nebo šaty, ale stejně nepříjemné je, když se objeví na obličeji. Projevuje se tím, že se na pokožce po aplikaci výrobků začnou tvořit nepříjemné malé kuličky nebo granule, které se hromadí a mohou dokonce z obličeje spadnout na zem.
PROČ SE TO DĚJE A JAK TOMU ZABRÁNIT?
Existuje řada příčin, které mohou způsobit žmolkování (pilling) na pleti. Může to být způsobeno například množstvím nebo konzistencí výrobku, strukturou pokožky nebo některými složkami. Vybrali jsme některé z nejčastějších důvodů, které mohou způsobit tvorbu pillingů na pokožce, a dozvíte se, jak si s nimi můžete poradit.
POUŽÍVÁTE PŘÍLIŠ MNOHO PRODUKTU
Všichni to víme. Když nám nějaký výrobek vyhovuje, rádi si na pleť naneseme celý obsah nádobky najednou. Určitě jste se už někdy provinili tím, že jste nanesli příliš velké množství výrobku, například krému. Pravdou však je, že větší množství výrobku se nemůže vstřebat do pokožky a zůstane „sedět“ na povrchu a začne se shlukovat do kuliček, a tím se stává pruhovaným.
Proto je důležité vždy používat doporučené množství uvedené na obalu výrobku. U krémů nebo mastí platí pravidlo špičky prstu (1 FTU - 1 fingertip unit). Toto množství by mělo stačit k nanesení přípravku na obličej a krk.

POUŽÍVÁTE PŘÍLIŠ MNOHO PRODUKTŮ
Dalším možným důvodem žmolkování je aplikace velkého množství produktů za sebou. Naše pokožka nedokáže absorbovat takové množství produktů a ty se na ní začnou hromadit, což vede ke žmolkování.
Nejlepším řešením je vybrat si produkty, které obsahují více než jednu účinnou látku. Například SKIN1004 Madagascar Centella Tone Brightening Capsule Ampoule je sérum obsahující extrakt z Centella Asiatica, který zklidňuje pleť. Obsahuje však také kyselinu tranexamovou a niacinamid, které pomáhají v boji proti hyperpigmentaci, a řadu dalších hydratačních složek.

Nebo například Cos De BAHA - SH Snail Mucin Hyaluronic Acid Serum, které obsahuje šnečí mucin, panthenol, betain, kyselinu hyaluronovou a alantoin pro zajištění dokonalé hydratace pleti. Obsahuje také niacinamid, který vyrovnává tón pleti, a adenosin, který má účinky proti stárnutí.

JSTE NETŘEZLIVÝ
Velmi často může ke žmolkování docházet proto, že nedopřejeme jednotlivým produktům dostatečné množství času na jejich vstřebání. Řešení je docela jednoduché. Tvorbě žmolek může zabránit trochu času navíc (asi minuta) mezi jednotlivými vrstvami, dokud se produkty nevstřebají do pokožky. Po aplikaci opalovacího krému se doporučuje počkat alespoň 10 minut, než si na pleť nanesete make-up.
Také vám může pomoci vklepávání produktu do pleti, namísto drsného tření. Platí to zejména pro tekutější produkty, jako jsou tonery, esence nebo séra.
APLIKUJETE PRODUKTY V NESPRÁVNÉM POŘADÍ
Produkty mohou na pleti žmolkovat proto, že je na pleť aplikujete v nesprávném pořadí. Pravidlem, které je třeba dodržovat je „produkty je třeba aplikovat od nejlehčích (nejvodnatějších) po nejtěžší (nejhustší)“.
Neplatí to ovšem vždy. Například Abib – Heartleaf Sun Essence Calming Drop SPF50+ PA++++ je opalovací krém s poměrně tekutou texturou. Jde však o krém s ochranným faktorem, který na pleť nanášíme vždy jako poslední, abychom zabezpečili dostatečnou ochranu pokožky před škodlivým UV zářením.

MÁTE MASTNOU POKOŽKU
Někteří lidé s mastným typem pleti mohou mít někdy pocit, že i když mají velmi jednoduchou rutinu péče o pleť a nepoužívají velké množství produktů, tak se na jejich pleti tvoří během rutiny nebo po ní žmolky.
Mastná pleť produkuje nadměrné množství kožního mazu, s nímž se pak produkty mísí a hromadí na pleti. Řešením může být například použití čisticího přípravku na pleť obsahujícího kyselinu salicylovou, která pomáhá snižovat produkci kožního mazu a zároveň čistí póry a odstraňuje nahromaděné odumřelé kožní buňky. Najdete ji například v přípravku COSRX - Salicylic Acid Daily Gentle Cleanser 150 ml, který kromě kyseliny salicylové obsahuje také BHA, která rovněž pomáhá s redukcí kožního mazu.

POUŽÍVÁTE INGREDIENCE, KTERÉ ŽMOLKUJÍ
Je známo, že některé ingredience mohou na pleti žmolkovat. To však neznamená, že jsou tyto složky špatné. Důležité je dívat se na celkové složení produktů.
Které složky tedy mohou způsobit žmolkování (pilling)?
Velmi často se s tímto spojují například silikony. Jedná se o syntetické oleje, které pomáhají zadržovat v pokožce vlhkost. Také velmi vyhovují mastným typům pleti, neboť na pleti nepůsobí mastně. Jedná se však o složky, které často nespolupracují s dalšími produkty. Proto pokud používáte produkty s obsahem silikonů, krémy nebo například opalovací krém, může se stát, že další produkt z nich jednoduše „skluzuje“.
Dalšími ingrediencemi, které mohou na pleti žmolkovat jsou například zinek, talc (mastek – minerál), mica (slída – minerál) nebo oxidy železa. Tyto složky najdeme nejčastěji v opalovacích krémech nebo třeba v make-upech.
NEODSTRAŇUJETE ODUMŘENÉ KOŽNÍ BUŇKY
To, zda se pravidelně zbavujete odumřelých kožních buněk hraje důležitou roli v tom, jak se vaše produkty vstřebávají do pokožky, což může vést k pillingu na pleti.
Exfoliace (peeling) může být fyzikální (mechanická), ve formě peelingů nebo chemická, s použitím různých kyselin. O tom, jak si mezi kyselinami vybrat a jak je správně používat, si můžete přečíst v našem článku: AHA, BHA A PHA KYSELINY: co jsou to kyseliny a jak je správně vybrat. Velmi jemné exfoliace můžete dosáhnout také pomocí čisticích ručníků DALORA.

Žmolkování (pilling) je běžný jev, se kterým se setká většina z nás. To, že pozorujete tvorbu žmolek při používání nějakého produktu neznamená, že se ho musíte zbavit a že jej už nikdy nemůžete použít. Buďte trpěliví a zkuste se podívat na to, zda používáte produkty ve správném pořadí nebo zda nepoužíváte velké množství produktu.
Upozornění: Pokud trpíte kožními problémy, vyhledejte prosím odbornou pomoc. Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje odbornou lékařskou pomoc.